Sen pełni kluczową rolę w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, zwłaszcza w podeszłym wieku. Dlatego też, kiedy zastanawiamy się, jak zadbać o komfort naszych Babć i Dziadków, nie można pominąć kwestii, która bezpośrednio wpływa na jakość snu, czyli wyboru odpowiedniego materaca. Nie ma co ukrywać – dla seniorów, dla których regeneracja organizmu podczas snu staje się coraz ważniejsza, dobór idealnego materaca to nie tylko kwestia wygody, lecz przede wszystkim troski o zdrowie. A jaki rodzaj będzie tutaj najlepszy?

Materac dla seniora – jakie powinien mieć właściwości?

Nie ma co ukrywać – dobry materac dla seniora powinien posiadać kilka istotnych właściwości, które zagwarantują komfortowy sen i wsparcie dla ewentualnych problemów zdrowotnych związanych z wiekiem. Oznacza to, że wybrany model musi:

 • zapewniać wsparcie dla kręgosłupa,
 • wyróżniać się właściwościami antyalergicznymi,
 • regulować temperaturę, np. poprzez odpowiednią wentylację,
 • być odporny na odkształcenia,
 • gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia.

Materac dla seniora – jakie wypełnienie?

Na współczesnym rynku dostępne są równe podłoża do spania – w tym materace. W zależności od osobistych preferencji odnośnie komfortu, a także indywidualnych właściwości wypełnienia, można wyróżnić trzy podstawowe typy materaców. Uwzględnia się tutaj:

 • materace piankowe – w całości składają się z pianki, która w zależności od typu, może wyróżniać się różnymi własnościami, jednak nie da się zaprzeczyć, że idealne dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, a także zapewniają odpowiednie wsparcie,
 • materace sprężynowe – zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i umożliwiają dobrą cyrkulację powietrza, a także gwarantują wysoką elastyczność punktową połączoną z możliwością redukcji drgań,
 • materace hybrydowe – łączą w sobie najlepsze cechy modeli piankowych oraz sprężynowych z uwagi na wykorzystanie obu wypełnień, przez co są niezwykle komfortowe i gwarantują zdrowy oraz efektywny wypoczynek.

Materac dla seniora – jaka twardość?

Ważną kwestią w wyborze komfortowego podłoża do spania dla babci i dziadka stanowi tutaj twardość. Czynnik ten definiowany jest jako subiektywne odczucie, które dla każdej osoby może być inne. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie dopasowanie jest niezwykle ważne, gdyż odpowiada za właściwe wsparcie całej sylwetki użytkownika. A jak wybrać idealną twardość materaca dla seniora? Kwestia ta obejmuje zarówno osobiste preferencje, jak i aktualną wagę ciała. Na postawie tego wybieramy:

 • materac miękki (H1), który jest zalecany dla osób ważących poniżej 60 kg,
 • materac średniotwardy (H2), który jest zalecany dla osób ważących 60-80 kg,
 • materac twardy (H3), który jest zalecany dla osób ważących 80-100 kg,
 • materac bardzo twardy (H4), który jest zalecany dla osób ważących powyżej 100 kg.

Szacuje się, że osoby starsze, które zmagają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, najczęściej wybierają materace o średniej twardości. Jednak wszystko zależy od indywidualnych czynników.

Decydując się na zakup materaca dla babci i dziadka, warto skonsultować z nimi wszystkie parametry. Wówczas będziemy w stanie znaleźć najlepszy model, dzięki któremu senior będzie w stanie spokojnie wyspać się w nocy!

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + cztery =